czwartek, 29 października, 2020

Moje bezprzewodowe głośniki, słuchawki, zestaw głośnomówiący – o co chodzi z tą technologią Bluetooth? Ale jak to wszystko działa?

Technologia, która dziś nosi nazwę Bluetooth, pojawiła się w 1989 roku. Dr Nils Rydbeck, który był głównym specjalistą ds. technologii w firmie Ericsson Mobile, oraz wynalazca dr Johan Ullman, wpadli na rewolucyjny pomysł stworzenia słuchawek bezprzewodowych. To było duże przedsięwzięcie, więc zaprosili do współpracy dr Jaapa Haartsena. Zaledwie 5 lat później właśnie ten inżynier dokonał przełomu i wyszedł z propozycją pierwszego protokołu.
Dopracowanie technologii zajęło kilka lat. W końcu w 1999 roku zespół zaprezentował światu swój pierwszy zestaw głośnomówiący podczas pokazu na targach komputerowych Comdex w Las Vegas.

STRESZCZENIE:

– Trzy firmy pracowały oddzielnie nad stworzeniem technologii radiowej krótkiego zasięgu, która łączyłaby komputery i inne urządzenia przy użyciu częstotliwości krótkofalowych. Ale ponieważ wynalazek był na wczesnym etapie rozwoju, firmy Intel, Ericsson i Nokia zdecydowały, że najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie jednego standardu bezprzewodowego.

– Bluetooth działa podobnie jak Wi-Fi. Wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych między urządzeniami na niewielkie odległości. Ale podczas gdy Wi-Fi korzysta z fal radiowych do przesyłania danych między routerem (skąd pochodzi sygnał) a urządzeniem, Bluetooth robi to między urządzeniami.

– Najciekawsze jest to, że ta technologia pozwala na połączenie 8 urządzeń jednocześnie bez ingerowania w pracę innych sprzętów bezprzewodowych.

– Nadajniki Bluetooth w laptopie i pozostałych urządzeniach wykorzystują 79 różnych częstotliwości w tym zakresie.

– Jeśli zastanawiacie się, jakie urządzenia korzystają obecnie z technologii Bluetooth, odpowiedź brzmi – prawie wszystkie. Telefony, słuchawki, głośniki, odtwarzacze stereo, telewizory, aparaty fotograficzne, samochody, tablety, konsole do gier i inne!

– Gdy po raz pierwszy ludzie zaczęli korzystać z technologii Bluetooth, uzyskanie dostępu do ich danych nie było specjalnie trudne. Ale z czasem ta technologia stała się bezpieczniejsza.

– Jest coś takiego jak bluejacking. Ta technika polega na tym, że osoba lub firma może wysłać do was swoją elektroniczną wizytówkę lub reklamę w formie wiadomości tekstowej za pomocą technologii Bluetooth. Oczywiście po odczytaniu wiadomości jedni ją ignorują, a inni wpadają w panikę! Zdarza się to głównie w miejscach publicznych, w których wszyscy używają swoich telefonów.

– Więc jeśli martwicie się, że technologia Bluetooth negatywnie wpływa na wasze zdrowie, przede wszystkim zrezygnujcie z telefonu.

#bezprzewodowe #bluetooth #jasnastrona

Muzyka: Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/

Użyte materiały (zdjęcia, filmy i inne) pochodzą z:
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru
___
Zasubskrybuj nasze kanały:

5-minutowe Sztuczki
https://bit.ly/2J4IN8l
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIEWCZYN
https://bit.ly/2txVU7w
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIECI
https://bit.ly/2F40z7V
PRAWDZIWE HISTORIE
https://bit.ly/2J3Cdis

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Article

0 Comments

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.