czwartek, 29 października, 2020

Wydobycie gazu łupkowego stało się możliwe i opłacalne dzięki rozwojowi i udoskonaleniu znanych już wcześniej technologii wiercenia poziomego oraz szczelinowania hydraulicznego.

Aktywności związane z wierceniami poszukiwawczymi mają charakter okresowy i trwają kilka tygodni w przypadku pojedynczego otworu. W pierwszej fazie nie różnią się one od prac realizowanych podczas poszukiwania gazu ze złóż konwencjonalnych.
Gdy wiercenie dotrze do skał bogatych w surowiec, następuje nawiercanie poziome, które pozwala zwiększyć efektywność eksploatacji zasobów gazu. W jednej lokalizacji można wykonać kilka poziomych odwiertów dzięki czemu zmniejsza się liczbę potrzebnych otworów pionowych.

Następnym etapem prac jest tzw. perforacja, czyli wprowadzenie specjalnego urządzenia umożliwiającego odpalenie niewielkich ładunków wybuchowych, powodujących powstanie małych szczelin skalnych. Szczeliny pozwalają na swobodny przepływ gazu ze złoża wprost do otworu wiertniczego. Aby zwiększyć efektywność wydobycia potrzeba jest dalsza stymulacja złoża, którą wykonuje się techniką szczelinowania hydraulicznego. Do wykonanego otworu, pod wysokim ciśnieniem wtłaczany jest specjalny płyn, który rozszerzając szczeliny ułatwia pozyskiwanie gazu. Niemal 95 proc. płynu szczelinującego stanowi woda, wymieszana w 3-4 proc. z materiałem podsadzkowym – proppantami, który zapobiega zasklepianiu się szczelin.
Tak przygotowany otwór pozwala na ocenę wydajności odwiertu i umożliwia podjęcie decyzji, co do ekonomicznej opłacalności wydobycia.

Tags: , , , ,

Related Article

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.