sobota, 26 września, 2020

https://www.wadim.com.pl/pl/o/Drukarki-3D-do-metalu-SLM
Technologia SLM (Selective Laser Melting)
Drukarki 3D do metalu firmy SLM Solutions Group AG pozwalają na wydajną produkcję na skalę przemysłową detali z tworzyw metalicznych typu stal nierdzewna, stal narzędziowa, stopy tytanu, stopy aluminium i inne metale, które da się sproszkować. Wykonywane metodą przyrostową detale mogą być: częściami maszyn, elementami powierzchni formującej form lub wykrojników oraz implantami.

Proces i cechy urządzeń SLM
Efekt procesu SLM jest porównywalny z gęstością, wytrzymałością i precyzją elementów odlewanych. Grubości warstw mieszczą się w zakresie od 0,05 do 0,03 mm, przyjmowane tolerancje detali osiągają 0,1-0,2 mm, zaś chropowatość powierzchni jest mniejsza niż 20 μm. Komponenty uzyskiwane w procesie SLM zawsze wykazują gęstość blisko 100%, a także spójne i jednorodne właściwości materiałowe.

Opatentowany, jednokierunkowy ruch podajnika, dzięki któremu jest on najszybszym systemem w swojej klasie.
LSR opatentowany system kontroli wypełnienia warstwy pozwala na uzyskiwanie maksymalnej gęstości.
Innowacyjna optyka 3D.
Opatentowany bezpieczny układ filtracyjny i wysoka efektywność pod względem zużycia gazu ochronnego dzięki wewnętrznej recyrkulacji gazu obojętnego przy przepływie laminarnym.
W standardzie wiodące oprogramowanie szybkiego makietowania do przetwarzania plików danych CAD/STL, które jest również stosowane do rozcinania na warstwy i produkcji pomocniczej.
Otwarta architektura oprogramowania, obejmująca moduł do aktualizacji bazy materiałowej, pozwala użytkownikowi na modyfikowanie parametrów systemu w zależności od własnych potrzeb produkcyjnych.
Wysoki stopień przyjazności dla użytkownika niezależnie od parametrów technicznych.
Zastosowanie systemów SLM Solutions

Wykonywane metodą przyrostową detale mogą być: częściami maszyn, elementami powierzchni formującej form lub wykrojników oraz implantami. Druk 3D w metalu wykorzystują takie branże jak: przemysł motoryzacyjny, elektronika konsumpcyjna, przemysł lotniczy i kosmiczny oraz medycyna i stomatologia.

SLM dla branży narzędziowej

Podczas wytwarzania wyprasek ważnym jest nie tylko utrzymanie wymaganej jakości, ale również zmniejszenie czasu cyklu. Każda sekunda oszczędzona na czasie cyklu to zarobione dodatkowo pieniądze.

Dzięki wykorzystaniu technologii SLM, możliwa jest nowa metoda produkcji systemów chłodzenia form, która redukuje czas chłodzenia nawet do 30%. Systemy chłodzenia mogą być umieszczane bliżej powierzchni formującej formy wtryskowej i są bardzo jednolite. Pozwala to na równomierny odbiór ciepła z całej powierzchni formującej narzędzia.

Poniżej pezentujemy efekty testów różnych typów kanałów. W porównaniu z kanałem konwencjonalnym, udało się skrócić czas chłodzenia z ok. 20 sek do ok. 9-10 sek. Więcej czytaj w artykule – Druk 3D kanałów konformalnych.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Article

0 Comments

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.